اولین سمینار بررسی وضعیت گونه های در خطر انقراض استان لرستان برگزار شد

اولین سمیناربررسی وضعیت گونه های در خطر انقراض لرستان به همت کانون دانشجویی همیاران طبیعت جهاد دانشگاهی واحد لرستان، در تاریخ ۴ دی ماه برگزار شد. در این سمینار که مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان و رئیس جهاد دانشگاهی واحد لرستان حضور داشتند، مطالعاتی در زمینه  زیستگاههای پلنگ زاگرس و بررسی وضعیت بیولوژیک و اکولوژیک پلنگ زاگرس ارائه گردید. براساس مطالعات انجام شده حدود 580 تا 850 قلاده پلنگ در ایران وجود دارد که 55 درصد انها در مناطق حفاظت شده زیست می کنند. شکار غیرمجاز، تخریب و نابودی بی رویه جنگلهای زاگرس، گسترش بی رویه شبکه جاده های کشور و همچنین عدم دسترسی به طعمه های موردعلاقه  از  مهمترین عوامل تهدید بقای پلنگ در لرستان  به شار می روند. درسالهای اخیر نیز گسترش بی رویه شبکه جاده های کشور به بلایی برای جان پلنگهای ایران بدل شده و تنها در 2 سال گذشته، حداقل 5 پلنگ به دلیل برخورد با خودروهای عبوری کشته شده اند.

همچنین در این گردهمایی گزارشی میدانی از وضعیت پلنگ در مناطق مختلف استان لرستان که با تلاش سه ماهه اکیپ دانشجویی گروه های تخصصی تنوع زیستی و صیانت از محیط زیست کانون همیاران طبیعت و با همکاری روستائیان استان تهیه شده بود ارائه شد و نکات قابل تاملی در این گزارش مطرح گردید.

 مسئول کارگروه تخصصی صیانت از محیط زیست کانون دانشجویی همیاران طبیعت جهاددانشگاهی لرستان با اشاره به اینکه در سال 2008 این گونه جز IUCN  قرار گرفته اظهار کرد: افزایش مناطق زیستی تحت حفاظت در استان (زیستگاه پلنگ زاگرس)، ارتقا سطح فرهنگ زیست محیطی ،اختصاص دادن بودجه های تحقیقی پژوهشی، بررسی جمعیت پلنگ به روش استفاده از دوربین های تله ای، جلوگیری از شکارهای غیر مجاز با افزایش محیط بانان و مدیریت بهتر و برخورد جدی تر با متخلفان، و تضمین مشارکت جوامع محلی می تواند موجب بقای این گونه منحصر به فرد در استان شود.

/ 2 نظر / 20 بازدید
شیوایزدانی فرد+دانشگاه آزادنجف آباد

پرونده مرگ ببر روسی به مجلس رسید اگرچه هنوز نتیجه قطعی آزمایشات در خصوص علت مرگ ببر نر سیبری در باغ وحش تهران اعلام نشده است، اما كارشناسان علت مرگ این ببر روسی را بیماری مشمشه بیان كرده اند. عضو هیات رییسه كمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از بررسی بیماری و علت مرگ ببر روسی در باغ وحش ارم تهران خبر داد. حسن تامین لیچایی گفت: این موضوع روز سه شنبه در كمیسیون بهداشت و درمان بررسی می شود. براساس این گزارش، دو ببر «آمور» هشت ماه پیش از روسیه به باغ وحش تهران منتقل شد تا با انتقال آنها به میانكاله نسل ببر مازندران احیا شود. متاسفانه ببر نر روز پنجشنبه بر اثر شیوع یك بیماری علی رغم تلاش دامپزشكان در باغ وحش تهران تلف شد. اگر چه هنوز نتیجه قطعی آزمایشات در خصوص علت مرگ ببر نر سیبری در باغ وحش تهران اعلام نشده است، اما كارشناسان علت مرگ این ببر روسی را بیماری مشمشه بیان كرده اند. براساس این گزارش، نتایج آزمایشات FIV ببر ماده منفی است و حال ببر ماده سیبری مساعد است. فردا نیوز (www.fardanews.com)