جمعیت گوزن مارال در استان گلستان کاهش یافته است

محسن جعفرنژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس‌، درباره وضعیت اخیر گوزن مارال در استان گلستان گفت: در مناطق تحت مدیریت، پارک ملی، منطقه حفاظت شده جهان‌نما در این استان که تحت مدیریت هستند، جمعیت خوبی از گوزن مارال در این منطقه وجود دارد.

وی با اشاره به این‌که بهره‌برداری از جنگل، وجود دام‌ها در مناطق، حضور غیر اصولی مردم در مناطق، زیستگاه‌ها را تهدید می‌کند، گفت: خوشبختانه با وجود این عوامل نسبتاً آمار خوبی از گوزن قرمز یا مارال وجود دارد.

معاون محیط طبیعی اداره محیط زیست استان گلستان، اظهار داشت: به عنوان یک کارشناس معتقدم در مناطق آزاد با وجود اتفاقاتی که نظیر شکارهای غیر مجاز متأسفانه جمعیت گوزن مارال کاهش یافته است.

وی در ادامه با اشاره به عواملی که زیستگاه‌ها را تهدید می‌کند، گفت: زیستگاه‌ها نیاز به کنترل دارند، زمانی که نتوانیم مدیریت کنیم عواملی مانند شکار غیر مجاز و بهره‌برداری غیر اصولی از جنگل باعث می‌شود جمعیت این گونه کاهش یابد.

وی در ادامه به نقش جوامع روستایی و محلی اشاره کرد و گفت: گردشگری و اکوتوریسم ، مناطق جنگلی همچنین تغییر کاربری عواملی است که می‌تواند موثر باشد؛ بنابراین اگر گردشگری مدیریت شود آسیبی نخواهد داشت.

جعفرنژاد با بیان این‌که هنوز از طبیعت گردی اصولی در ایران بهره‌مند نیستیم، تصریح کرد: اگر به همین روال ادامه یابد تهدید کننده مناطق تحت مدیریت و اکوسیستم طبیعی است.

معاون محیط طبیعی استان گلستان همچنین اظهار داشت: در مناطق تحت مدیریت تعریف شده است که طبیعت گردی باید به چه صورتی انجام شود، و با توجه به تهیه طرح جامع مدیریت تفصیلی حضور انسان‌ها در طبیعت به وضوح مشخص شده است.

وی با تأکید بر این‌که فرهنگ زیست محیطی در مناطق لازم است افزایش یابد، اظهار داشت: در حال حاضر زمانی و مکانی برای طبیعتگرد‌ها مشخص نیست و تا زمانی که این مسائل مشخص نشود این مشکلات را خواهیم داشت.

وی در رابطه با وضعیت جمعیت گوزن مارال گفت: جمعیت گوزن مارال در سطح کشور آماربرداری علمی نمی‌شود و فقط در این منطقه حفاظت می‌‌شوند؛ با توجه به حفاظت صورت گرفته اعلام می‌کنیم وضعیت جمعیت این گونه حیوانی خوب است یا بد.

معاون محیط طبیعی استان گلستان با بیان این‌که هنوز در کشور برنامه‌ای در خصوص گونه گوزن نداریم، اظهار داشت: چرا که مطالعاتی که صورت می‌گیرد گونه‌ای نیست و مدیریت گونه‌ای نداریم؛ در مطالعات تنها اکوسیستم را بررسی می‌کنیم و گونه‌های زیادی که در آن اکوسیستم وجود دارند، مطرح می‌شوند.

وی با اشاره به این که سازمان محیط زیست در زمینه حفظ گوزن مارال هزینه‌ زیادی کرده است، بیان کرد: در زمان جفت گیری این گونه، تمام امکانات را بسیج می‌کنیم اما اقدامات کافی نیست و نیاز به اعتبارات و نیروی انسانی بیشتری وجود دارد.

 

/ 0 نظر / 20 بازدید