اولین نشست واکاوی مسائل روز محیط‌زیست و منابع‌طبیعی با موضوع معاینه فنی خودرو

اولین نشست از سلسله نشست‌های واکاوی مسائل روز محیط‌زیست و منابع‌طبیعی با موضوع معاینه فنی خودرو در سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی در روز دوشنبه 25 مهرماه 90 برگزار شد.

در این نشست که با حضور جمعی از مسئولین، اساتید، دانشجویان فعال انجمن‌های دانشجویی دانشگاه‌های استان تهران برگزار شد، در راستای واکاوی مسئله معاینه فنی خودرو، به موارد زیر اشاره شد.

معاینه فنی خودرو در کاهش آلودگی هوای تهران قطعاً با تجمیع نظرات، موثر اعلام شد. با افزایش کیفیت و کمیت خطوط معاینه فنی و نظارت بیشتر سازمان حفاظت محیط‌زیست بر مراکز آن می‌توانیم تاثیر بیشتری در کاهش آلودگی هوای کلانشهرها بگذاریم. معاینه فنی کم هزینه‌ترین راهکار برای کاهش آلودگی هوا و تامین ایمنی مردم و حفظ جانشان است. این درست نیست که بخواهیم بخاطر توجه به سایر راهکارها مثل از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، ارتقاء کیفیت سوخت یا جایگزینی سوخت و افزایش کیفیت و استانداردهای خودروسازی که هزینه‌های بالاتری دارند، این راهکار را هم کنار بزنیم.

دکتر یوسف نژاد (نماینده محترم مردم ساری در مجلس شورای اسلامی) با اشاره به این‌که سطح جلسه را بالاتر از حد تصورشان ارزیابی نموده‌اند، صفوف طویل معاینه فنی، کافی نبودن کمیت و کیفیت معاینه فنی، را از دلایل خود برای موافقت با طرح 5 ساله شدن معاینه فنی خودروها برشمردند. وی با اشاره به این‌که معاینه فنی یکی از راه‌های کاهش آلودگی هوای کلانشهرهاست نه راه اصلی، افزود: من نگفتم معاینه فنی در اروپا هر 10 سال انجام می‌شود اما مخالفت خود را با 2-3 ساله شدن زمان معاینه فنی خودرو اعلام می‌کنم.

دکتر علیپور (مدیرعامل مرکز معاینه‌فنی خودرو) بعد از ارائه آمار از گسترش معاینه فنی خودرو، با آوردن مثالی موضوع را از منظر دیگری مورد بررسی قرار داد. وی گفت: اگر مثلاً یک پلیس در خیابان کارش را درست انجام نداد و فردی جرمی انجام داد، آیا پلیس را از خیابان‌های شهر حذف می‌کنیم؟ آیا اگر یک پزشک در یک بیمارستانی کارش را درست انجام نداد، همه بیمارستان‌ها و پزشکان را از جامعه باید حذف کرد؟ بگوییم دیگر پزشک نمی‌خواهیم؟ آیا این پاک کردن صورت مسئله نیست؟ اگر معاینه فنی در مرکزی با کیفیت انجام نمی‌شود، آیا باید کلاً معاینه فنی، اقتصادی‌ترین و دردست‌رس‌ترین راهکار جهت اطمینان از ایمنی خودرو و کاهش آلودگی هوا را حذف کرد؟

دکتر علی‌اشرفی‌پور (مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان تهران) بر تاثیر معاینه فنی در کاهش آلودگی هوا تاکید کرد و خواستار کاهش زمان آن شد. وی افزود در متن قانون سال 74 نوشته که معاینه‌فنی باید 1 ساله انجام شود. اصلاً معلوم نیست چرا تا به حال 2 ساله انجام می‌شده است؟ حالا هم که 5 ساله شده است!

همچنین در این نشست دکتر ارحامی (مدیرگروه عمران محیط زیست دانشگاه صنعتی شریف)، به تبیین ابعاد مختلف به موضوع از نگاه علمی، پرداخت. وی با آمار و مستندات موجود توانست تاثیر معاینه فنی خودروها را در کاهش آلودگی هوا نشان دهد.

خبر نشست را دوستانمان در  واحد مرکزی خبر، ایلنا و خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) ، پرتال تخصصی مهندسی بهداشت، ایمنی و محیط زیست درج کرده‌اند که از همین‌جا از ایشان تشکر می‌کنیم.

/ 7 نظر / 58 بازدید
میرزایی

باز هم تشکر از این جلسه ی مهمی که ترتیب دادید . وخوشحالم که روز به روز با جدیت بیشتری قدم به عرصه میزارید وموضوعات مهم رو به چالش میکشید .من هم اگه عضوی از خودتون بدونید تمام تلاشمو در زمینه محیط زیست والبته با همکاری تمام دوستان انجام میدم .موفق باشید

دانشجو

خسته نباشید. امیدوارم بعدی رو بتونیم بیایم. خسته نباشید

محيا

ممنون ازتمام زحماتي كه مي كشيد[لبخند]

فردین

اگه امکان داره جلسات رو روزهای پنجشنبه و یا بعد از ساعت 16 برگزار کنید تا امکان حضور اکثریت فراهم شود.

علیاری

بعدیش کیه؟ موضوعشو زودتر اعلام میکنین؟ می خوام برنامه ریزی کنم که بعدیشو بیام.

سید تقی سید صفویان

خسته نباشین خدا قوت. [گل]گروه مهندسی محیط زیست[گل]

ترنم

لطفاً 5 شنبه ها بعدظهر چنین نشست هایی را بگذارین تا افراد بیشتری بتوانند شرکت کنند.در ضمن لطفا ً برنامه ها را زودتر اعلام کنید تا بتوانیم با برنامه ریزی بهتر در آن حضور یابیم