2010 سال جهانی تنوع زیستی

تنوع زیستی به زندگـی انواع موجودات در کــره زمین اشاره دارد و  شامل کلیه ژن ها، گونه ها و زیست بوم های موجود در جهان است. در نتیجه فعالیت‌های تکنولوژیکی انسان، تنوع زیستی به طور مخاطره‌آمیزی در حال از بین رفتن است. یکی از دلایل نابودی تنوع زیستی، نابودی جنگلها و مراتع است زیرا جنگل از زیستگاههای مهم حیات وحش بوده و تنوع زیستی بزرگی را شامل میشود.

ما انسانها ناچاریم در رفتار و اعمال خود در ارتباط با طبیعت و محیط زیست تجدید نظر کنیم زیرا هرگونه تغییر در بخشی از محیط زیست در آن بخش متوقف نشده و باعث ایجاد زنجیره ای از تغییرات در بخش‌های دیگر می‌شود.

براساس محاسبات اگر تخریب جنگلها به همین شکل ادامه یابد، سالانه 100 هزار گونه و روزانه 247 گونه گیاهی و جانوری منقرض خواهند شد. این ارقام بیش از مجموع گونه‌هایی است که در طی 65 ملیون سال یعنی از زمان انقراض دایناسورها منقرض گردیده است. حفظ حیات وحش و تنوع زیستی علاوه بر ارزشهای اخلاقی، یعنی احترام گذاشتن به حیات تمام موجودات، بر استمرار حیات انسان نیز تاثیر دارد. گوشتخوران بزرگ مانند شیر، ببر، پلنگ و ... موجب کنترل جمعیت علف خوران مانند آهو، بز وحشی و ... می‌شوند و کنترل جمعیت علف‌خوران باعث حفاظت مراتع، درختان و درختچه‌ها می‌گردند. از بین رفتن حتی یک گونه از حشرات که شاید به نظر بعضی‌ها وجودشان اصلا ضرورتی نداشته باشد، را نمی‌توان نادیده گرفت. در حال حاضر نابودی بسیاری از گونه‌ها به سبب تخریب یا آلودگی زیستگاه یا شکار بی‌رویه و غیر مجاز آنها صورت می‌گیرد.

حداقل کاری که می‌توان انجام داد:

1- در مناطقی که از نظر تنوع زیستی برای محافظت انتخاب می شوند، باید از چرای دام ، قطع درختان، جنگل زدایی، شکار، احداث جاده و تأسیسات جلوگیری شود.

2- همه مردم باید در محافظت از مناطق حفاظت شده بکوشند.

3- باید بدانیم که همه ما می‌توانیم در حفظ حیات وحش بسیار مؤثر باشیم و باید کودکان دوستی با طبیعت و جانداران را بیاموزند.

4- با خواندن داستانهایی در مورد جانداران برای حفاظت از آنها اطلاعات کسب کنیم.

5- از آسیب رساندن به لانه های پرندگان پرهیز کنیم.

6- مطالعه و کشف شگفتیهای زندگی جانوران با استفاده از کتاب و نمایش فیلم برای علاقمند کردن کودکان به تنوع زیستی می‌تواند مؤثر باشد.

این مطلب را آقای عظیمی (از کانون دوستداران محیط زیست دانشگاه تربیت دبیر شهیدرجائی) ارسال کردند.

/ 6 نظر / 20 بازدید
عظیمی

سپاس فراوان برای خانم امیری و همه دوستان همکار دیگر.

غلامی

سلام.من هم تشکر می کنم بابت وبلاگ خوبمون.خانم امیری متشکر بابت اطلاع رسانی . از این به بعد قول می دم هر شب به وبلاگ سر بزنم.تازه الان بوک مارکشم کردم.

کیوان صائب

با سلام احتراما بدینوسیله به اطلاع شما می رساند که دانشگاه تنکابن اقدام به راه اندازی مجله تخصصی در زمینه تنوع زیستی و علوم محیط زیست نموده که علاقمندان می توانند درصورت داشتن تحقیقات دراین زمینه جهت چاپ مقاله خود به آدرس jbes.ir مراجعه نمایند با تشکر دکترکیوان صائب مدیرمسئول

ا

سلام خانم رضایی این آدرس وبلاگ کانون دانشجویی همیاران طبیعت لرستان هست لطفا لینک بفرماییدkhtjdl.blogfa.com

حامد ميرزايي

ممنون از شما وگروه فعالتون واز اينكه وبلاگتون هر روز مطلب جديد داره در ضمن قرار بود نام باشگاه رو انتخاب كنيد انتخاب شد يا هنوز نام مناسب رو پيدا نكرديد